logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Zbiórki radiowe ,,Służcie Bogu z radością"
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Filip Synowiec, ceremoniarz z naszej diecezji (należący od 7 lat do LSO przy parafii pw. św. Pawła Apostoła w Bochni), zakwalifikował się do finału Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. Niedawno skontaktowaliśmy się z Filipem, który zechciał podzielić się paroma informacjami o samym konkursie i jego przygotowaniach do udziału w nim:

Od września rozpocząłem naukę w krakowskim liceum. Zatem cały tydzień, za wyjątkiem weekendu, spędzam w Krakowie. Naturalną koleją rzeczy rozpoczęły się moje poszukiwania grup, miejsc, w których mógłbym się formować i dorastać (w tym wypadku - LSO), które mogłyby zastąpić te, które zostawiłem w rodzinnej Bochni. Przeglądając strony w Internecie, natknąłem się na AKWL (Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej) organizowany przez kleryckie koło liturgiczne Wyższego Seminarium Krakowskiego. Nie namyślając się długo, z zapałem zabrałem się do przygotowań. Zgłosiłem się drogą internetową do konkursu, by 26 listopada napisać pierwszy etap na plebanii parafii św. Floriana w Krakowie. 

Pierwszy etap nie był trudny. Po skończeniu kursu ceremoniarza z większością zagadnień miałem już do czynienia. Większość pytań dotyczyła przede wszystkim OWMR, fragmentów Mszału Rzymskiego, fragmentów KKK i Konstytucji Sacrosanctum Concillium. Jedynym dużym wyzwaniem było dla mnie nauczenie się nazw wszystkich prefacji wraz z ich tytułami. 

Prawdziwa przygoda zaczęła się, kiedy dowiedziałem się o zakwalifikowaniu do finału, który odbędzie się 11 marca br. w budynku WSD Archidiecezji Krakowskiej. W styczniu rozpocząłem przygotowania, które polegają na studiowaniu dwóch książek, "Sakrament i Misterium" oraz "Kościół: Pielgrzymująca wspólnota wiary", obecnego papieża emeryta - Benedykta XVI. Są to niezwykle trudne pozycje, nie przesadzam - zgłębienie i przyswojenie sobie treści zawartych na  czterdziestu stronach zajęło mi dwa tygodnie rozważania, po kilka godzin dziennie. Jednak na tych kartach zawarte jest to, co mnie w liturgii fascynuje - teologia liturgii.

Jak więc widzimy, Filip postanowił podjąć niezwykle trudne wyzwanie, które z pewnością przerosłoby niejednego ceremoniarza. Mimo to, poprosił nas o zachęcenie ceremoniarzy z naszej diecezji do udziału w konkursie. Zapisy do kolejnej edycji ruszą najprawdopodobniej na przełomie września i października, tego roku. Konkurs odbywa się w dwóch grupach wiekowych: pierwsza dla klas gimnazjalnych, a druga dla młodzieży ze szkół średnich. 

Cała redakcja strony jak i zarząd Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji Tarnowskiej, gorąco kibicuje Filipowi, życząc mu dalszych sukcesów i wspierając go swoimi modlitwami. Więcej informacji o Filipie i finale konkursu, już wkrótce.

JU