logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
XII Mistrzostwa LSO w Piłce Nożnej Halowej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Oazy LSO 2018! Oazy LSO 2018!

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Drugi dzień III. Warsztatów Liturgicznych minął bardzo szybko. Ceremoniarze rozpoczęli go Liturgią Godzin - jutrznią, śpiewaną w tonach gregoriańskich. Przybliżona została postać św. brata Alberta, którego rok obchodzimy.warsztaty msza

Na warsztaty zaproszonych zostało wielu zacnych prelegentów. Tego dnia, pierwszym z nich był ks. dr Mirosław Łanoszka, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki. Temat wykładu brzmiał: „Ofiara w Starym Testamencie - figury Eucharystii”. Spotkał się on z wielkim zainteresowaniem wśród ceremoniarzy. Kolejny prelegent, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji, ks. dr Grzegorz Rzeźwicki, zagłębił się w tematykę związaną z dwiema częściami Mszy świętej: obrzędami wstępnymi i liturgią Słowa. 

W samo południe została odprawiona Msza święta, podczas której były śpiewane części stałe z Mszy VIII - „de Angelis”.

Po obiedzie i chwili czasu wolnego, ceremoniarze uczestniczyli w wykładzie ks. dr hab. Stanisława Garnczarskiego pt. „Muzyka w liturgii”. Był to swoisty przegląd muzyki sakralnej - od muzyki pierwszych chrześcijan, przez chorał Gregoriański, aż do czasów współczesnych. Następnie pani Beata Mosoń, z Ogólnopolskiej Szkoły Coachingu przeprowadziła zajęcia na temat roli lidera w małych grupach.warsztaty msza2

W tegorocznej edycji warsztatów nie mogło zabraknąć wykładu na temat Liturgii Eucharystycznej oraz następujących po niej obrzędów zakończenia. Przeprowadził go ks. dr Andrzej Dudek, wykładający liturgikę w tarnowskim seminarium. Po wykładzie uczestnicy zadawali wiele pytań, przez co zawiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Dzień zakończono modlitwami wieczornymi - kompletą i apelem jasnogórskim.

Trzeci dzień pobytu ceremoniarzy w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, rozpoczęto jutrznią. Po śniadaniu wszyscy spotkali się na auli, aby wymieniać doświadczenia ze swoich parafii, dotyczące m. in. formacji LSO. O godzinie 11:00 ceremoniarze uczestniczyli w ofierze Mszy Świętej. Po uczcie dla ducha, odbyła się uczta dla ciała, którą zakończyły się III. Warsztaty Liturgiczne.

ACh, JU

stat4u