logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Lista Ceremoniarzy 2016/2017
Kto został ceremoniarzem? Kto musi uzupełnić braki? Sprawdź!
Czytaj więcej...
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
WAKACJE Z BOGIEM – 2017

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Drugi dzień III. Warsztatów Liturgicznych minął bardzo szybko. Ceremoniarze rozpoczęli go Liturgią Godzin - jutrznią, śpiewaną w tonach gregoriańskich. Przybliżona została postać św. brata Alberta, którego rok obchodzimy.warsztaty msza

Na warsztaty zaproszonych zostało wielu zacnych prelegentów. Tego dnia, pierwszym z nich był ks. dr Mirosław Łanoszka, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki. Temat wykładu brzmiał: „Ofiara w Starym Testamencie - figury Eucharystii”. Spotkał się on z wielkim zainteresowaniem wśród ceremoniarzy. Kolejny prelegent, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji, ks. dr Grzegorz Rzeźwicki, zagłębił się w tematykę związaną z dwiema częściami Mszy świętej: obrzędami wstępnymi i liturgią Słowa. 

W samo południe została odprawiona Msza święta, podczas której były śpiewane części stałe z Mszy VIII - „de Angelis”.

Po obiedzie i chwili czasu wolnego, ceremoniarze uczestniczyli w wykładzie ks. dr hab. Stanisława Garnczarskiego pt. „Muzyka w liturgii”. Był to swoisty przegląd muzyki sakralnej - od muzyki pierwszych chrześcijan, przez chorał Gregoriański, aż do czasów współczesnych. Następnie pani Beata Mosoń, z Ogólnopolskiej Szkoły Coachingu przeprowadziła zajęcia na temat roli lidera w małych grupach.warsztaty msza2

W tegorocznej edycji warsztatów nie mogło zabraknąć wykładu na temat Liturgii Eucharystycznej oraz następujących po niej obrzędów zakończenia. Przeprowadził go ks. dr Andrzej Dudek, wykładający liturgikę w tarnowskim seminarium. Po wykładzie uczestnicy zadawali wiele pytań, przez co zawiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Dzień zakończono modlitwami wieczornymi - kompletą i apelem jasnogórskim.

Trzeci dzień pobytu ceremoniarzy w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, rozpoczęto jutrznią. Po śniadaniu wszyscy spotkali się na auli, aby wymieniać doświadczenia ze swoich parafii, dotyczące m. in. formacji LSO. O godzinie 11:00 ceremoniarze uczestniczyli w ofierze Mszy Świętej. Po uczcie dla ducha, odbyła się uczta dla ciała, którą zakończyły się III. Warsztaty Liturgiczne.

ACh, JU

stat4u