logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

spotkanie dekanalnychDnia 30 listopada 2017 roku, w liturgiczne święto św. Andrzeja Apostoła, odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji tarnowskiej. Brali w nim udział księża, którzy odpowiadają za LSO w poszczególnych dekanatach.

Spotkanie rozpoczęło się brewiarzową modlitwą popołudniową. Następnie swoje słowo skierował do wszystkich zgromadzonych ks. bp Leszek Leszkiewicz. Wyraził również swoją opinię na temat prowadzenia Liturgicznej Służby Ołtarza w parafiach:

„Nie da się prowadzić Liturgicznej Służby Ołtarza, nie da się prowadzić duszpasterstwa powołań, jeśli nie opieramy tego duszpasterstwa na konkretnym programie. Mógłbym być trochę niewidomy i powiedzieć – jest super, jest dobrze. Jestem już po wizytacjach. Są parafie, w których gdy wejdzie Liturgiczna Służba Ołtarza, to człowiek aż się cieszy, że wszyscy są elegancko ubrani, a służba przy ołtarzu jest ładnie prowadzona, ale bardzo często też zauważam, że praca z ministrantami i lektorami nie jest prowadzona w oparciu o jakikolwiek program.”

Ksiądz biskup mówił także o tym, żeby w obrębie dekanatu była widoczna prężna formacja duchowa i liturgiczna. Warto wspomnieć jeszcze jedno, ważne zdanie które padło z ust ks. bp Leszka:

„Zawsze, na każdym spotkaniu ministrantów czy lektorów, dla całości duszpasterstwa, musi być obecny kapłan.”

 Następnie swoje słowo skierował do zebranych diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Grzegorz Rzeźwicki. Również mocno odniósł się do sytuacji panującej w parafiach:

„Jeśli ktoś uważa, że ministranci i lektorzy są po to, by miał kto służyć przy ołtarzu – to jest to porażka.”

Ks. Grzegorz przedstawił również bieżące sprawy w duszpasterstwie. Następnie był czas na dyskusję, słowo wygłosił również Moderator Dzieła Powołań. Przedstawiono również informacje, dotyczące Mistrzostw Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji tarnowskiej w roku 2018. Głos zabrał także Prezes Zarządu Liturgicznej Służby Ołtarza, Artur Gondek. Zapewnił on o chęci i pełnej gotowości zaangażowania się LSO we wszystkie inicjatywy w diecezji, także w trosce o piękno liturgii sprawowanej na całym jej terenie.

Dekanalni duszpasterze wymienili się także doświadczeniami oraz podzielili swoim poglądem na temat duszpasterstwa.

 

stat4u