logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Zbiórki radiowe ,,Służcie Bogu z radością"
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Niedawno opublikowaliśmy tutaj zestawienie artykułów Gościa Tarnowskiego, odnoszących się do błogosławieństw lektorów i ministrantów, które odbyły się w 2017 roku! Po podliczeniu wszystkiego okazuje się, że w ubiegłym roku do grona lektórw naszej diecezji dołączyło prawie 1200 chłopców! Jest to naprawdę fantastyczny wynik! 

Szczególne podziękowania należą się w tym miejscu księżom proboszczom oraz księżom opiekunom grup lektorów w parafiach, a także duszpasterzom LSO w dekanatach. Ogranizacja kursu lektorskiego wymaga bardzo dużo pracy i jest dużą odpowiedzialnością. Szczególnie cieszy nas fakt, że kursu te odbywają się na coraz to wyższym poziomie – lektorzy nie tylko poznają księgi liturgiczne, z których będą korzystać, ale również mają okazję pogłębić swoją wiedzę na temat Pisma Świętego. Dużą wagę przywiązuje się również do technicznej strony przygotowania chłopców. Na wielu kursach obecni są logopedzi i poloniści, którzy dbają o to, by Słowo Boże było czytane wyraźnie i poprawnie.

Poniżej znajdują się notatki z kursów przygotowane przez księży w parafiach oraz w dekanatach. Zdjęcia z kursów będą wkrótce dostępne w galerii naszej strony. 

 

10 grudnia 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy odbyła się niezwykła uroczystość. Podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz dokonał on błogosławieństwa 93 nowych lektorów pochodzących z całego dekanatu pilzneńskiego. 

Główny celebrans uroczystości zawracając się do nowych lektorów zachęcał ich do troski o czystość swoich serc, aby nie tylko czytali słowo Boże ustami, ale rozważali Je swoim sercem oraz  starali się Je wcielać w swoje codzienne życie. Do tej posługi chłopcy przygotowywali się przez kilka tygodni biorąc udział w wykładach i ćwiczeniach z zakresu Pisma Świętego, liturgii, duchowości i fonetyki, które nadzorował dekanalny duszpasterz LSO – ks. Rafał Żelazny. 

Cieszy fakt, iż tak wielu młodzieńców zdecydowało się, by zostać lektorami. Wierzymy, że są oniświadomi przyjętego obowiązku i będą dokładać wszelkich starań oraz stosować wszystkie sposoby dążąc do coraz większej i żywszej miłości do Pisma Świętego oraz znajomości Jego kart.

W naszym dekanacie radomyskim kurs lektorski rozpoczął się 29 kwietnia 2017 Dekanalnym Dniem Skupienia dla LSO. Mszy św. przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Prefekt i Profesor WSD w Tarnowie ks. dr Paweł Bogaczyk. Zachęcił młodych chłopców do ciągłego wzrastania w swojej duchowości, powołując się na „krok więcej”, który już uczynili będąc w LSO. 
Kurs trwał do 9 czerwca, w którym uczestniczyło 67 chłopców w parafii: Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Jamy, Janowiec, Radomyśl Wielki, Róża, Stara Jastrząbka, Wadowice Dolne, Zasów, Zdziarzec, Zgórsko oraz gospodarze Wadowice Górne. Kandydaci poznawali: warsztat przygotowywania czytań, Pismo św., Księgi Liturgiczne, postawy i gesty liturgiczne oraz wiele uzyskiwali wiele podpowiedzi "jak być dobrym lektorem”. Prowadzący kurs: p. Justyna Owcarz, p. Małgorzata Midura, ks. Barcin Byś, ks. Paweł Furdyna oraz ks. Janusz Michalik. Dzięki wspaniałem współpracy z właścicielami Astorii, chłopcy mieli zawsze  zapewniony posiłek. 
Ks. dr Paweł Bogaczyk, który udzielił błogosławieństwa lektorom podpowiedział młodszym braciom o byciu lektorem również poza kościołem - dawaniu świadectwa oraz ciągłym zapraszaniu Boga do swojego życia - szczególnie w czytanym Słowie Bożym.

Kurs Lektorski w naszym Dekanacie Brzesko

21 października 2017 roku rozpoczął się w naszym dekanacie Kurs Lektorski. W kursie bierze udział 44 chłopców.

Kandydaci rozpoczęli Kurs o Mszy się sprawowanej przez Ks. Dziekana Prałata Józefa Drabika, w czasie której otrzymali specjalne błogosławieństwo na czas przygotowania do posługi Lektora. Po zakończonej Mszy św. mieli zajęcia z fonetyki prowadzone przez p. mgr Edytę Szczepanek oraz podstawowe wiadomościami o Piśmie Świętym przeprowadzone przez Ks. dra Marka Jawora. Będą uczyć  się zagadnień związanych z liturgią i poprawnym przygotowaniem ceremonii, ćwiczyć umiejętność dobrego przekazu tekstu biblijnego, śpiewać pieśni kościelne i psalmy (lektor może też pełnić posługę kantora). 

Kurs zakończy się  egzaminem teoretycznym i praktycznym z wyżej wymienionych zagadnień. Po ukończonym szkoleniu ks. Biskup uroczyście wypromuje ministrantów do stopnia lektora Pisma Świętego. Odpowiedzialnym za kurs jest ks. Jacek, któremu pomagają kapłani, osoby świeckie i ceremoniarze. 

W niedzielę 11 czerwca 2017 r. w parafii p.w. Wszystkich Świętych i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, ksiądz prałat Jan Michalik pobłogosławił 17 chłopców, którzy po prawie dwu miesięcznym przygotowaniu otrzymali prawo czytania Słowa Bożego w Zgromadzeniu Liturgicznym. 

Wielkim przywilejem i zaszczytem jest możliwość przekazywania Ludowi Bożemu Słowa Bożego. Życzymy nowym lektorom, aby traktowali zawsze ten przywilej z wielkim szacunkiem i godnością, aby przygotowanie się do tej posługi nie ograniczało się tylko do wcześniejszego przeczytania tekstów świętych, ale przede wszystkim było źródłem szlachetnego życia i apostolstwa w gronie rówieśników.