logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Warsztaty Liturgiczne dla ceremoniarzy!
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
XII Mistrzostwa LSO w Piłce Nożnej Halowej!
Dni formacji dla ministrantów nadchodzą!

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Z życia Duszpasterstwa

MĘŻCZYZNA... ktoś kto musi walczyć. Czy masz dla KOGO i o co walczyć?
Życie w iluzji... spokojne, ułożone, wygodne, bez wysiłku, bez wyrzeczeń, bez pracy, bez problemów, bez biedy, bez prawdziwej radości???
A może prawdziwe życie... trud, wysiłek, praca, trudności, pasja, szczęście, radość, zadowolenie, Bóg...
CO ŻYCIE ROBI ZE MNĄ - CO JA ROBIĘ Z ŻYCIEM?
CZAS PODJĄĆ MĘSKĄ DECYZJĘ!
OBUDŹ DUSZĘ LWA :)
MĘŻCZYZNA to wielka siła!!! Jesteś stworzony do walki, ryzyka, szalonych przygód!
Zastanów się czy decydujesz sam czy oddajesz ster życia komuś innemu?
 
Rekolekcje RUSZ DUSZĘ w Krynicy – Zdroju są po to, żeby pomóc ci w odpowiedzi na TWOJE pytania! Nikt nie żyje sam, ale decyzja co do Twojej przyszłości należy tylko do Ciebie. Przyjedź, aby spotkać się z Bogiem i ludźmi, którzy są w drodze. Gościem specjalnym będzie porucznik rezerwy KAROL CIERPICA, który opowie nam o swoim doświadczeniu życia, trudów, walki oraz o tym jak żołnierz Michael Ollis oddał za niego życie podczas wojny w Afganistanie. Wśród gości pojawi się także Pani MAGDALENA KLECZYŃSKA, która opowie o relacjach z kobietami. No i oczywiście Klerycy, którzy zaświadczą, że warto żyć Ewangelią to znaczy Jezusem i że naprawdę jest sens w tym, aby codziennie brać się do roboty...
 
Gdzie: Willa Pogoń - Krynica Zdrój
Kiedy: 09.-11.03.2018 r.
Dla kogo: Młodzież męska od 16 roku życia - dla osób niepełnoletnich mailem zostanie wysłana zgoda do wypełnienia przez Rodziców lub Opiekunów.
Prowadzi: O. Tomasz Rąpała
Zapisy: Do 2 marca przez formularz zgłoszeniowy.
Koszt: 130 zł/os.
W przypadku rezygnacji z rekolekcji po zgłoszeniu, prosimy o jak najszybszą informację na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jeśli pojawią się dodatkowe pytania proszę wysyłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizator: Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, Rusz Duszę (Rozeznaj Drogę), Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej (Loga), WSD w Tarnowie
plakat chopy2

Diecezjalne rozgrywki piłki nożnej halowej LSO zbliżają się wielkimi krokami! Już 10 marca ministranci i lektorzy zmierzą się na halach sportowych w Dębicy.
Zgodnie ze strukturą rozgrywek, są one rozgrywane w poszczególnych etapach. Pierwszym z nich jest etap dekanalny, którego rozgrywki rozpoczęły się już przed świętami Bożego Narodzenia i wciąż trwają.

Do tej pory rozgrywki dekanalne odybyły się takich dekanatach jak Zakliczyn, Czchów i Mielec. W Zakliczynie najwyższe miejca na podium zajęli kolejno: chłopcy z parafii św. Idziego Opata w kategorii ministrantów, LSO z parafii Matki Bożej Anielskiej w kategorii lektorów młodszych, a lektorzy z Brzozowa okazali się najlepsi ze wszystkich lektórw starszych dekanatu.

zakliczyn4 20180121 1312389176

W dekanacie Czchów rywalizowały ze sobą między innymi drużyny z parafii Rożnów, Czchów i Iwkowa. W zawodach dopisała frekfencja uczesników - udział wzięło 11 drużyn z parafii dekanatu Czchów.

W sportowej rywalizacji wzięli również udział członkowie LSO z dekanatu Mielec-Południe.

Wszystkim zwięzcom serdecznie gratulujemy, a przygotowującym się do rozgrywek życzymy powodzenia!

Również serdecznie zachęcamy co przesyłania nam zdjęć i relacji z rozgrywek na etapach dekanalnych i rejonowych.

Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć z rozgrywek dekanlanych w naszej diecezji: LINK.

Podobno styczeń jest najlepszym momentem by dokonać pewnych podsumowań – podsumowań wszystkiego co wydarzyło się przez cały poprzedni rok. A dla Liturigcznej Służby Ołtarza był to naprawdę ważny rok, gdyż przeżywaliśmy w nim Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. I właśnie w świetle tego jubileuszu warto przypomnieć jak wiele nowych członków zostało włączonych w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza naszej diecezji. Zarówno ministrantów jak i lektorów. Było ich tak wielu, że chyba nie da się ich zliczyć! Wierzymy, że tak liczne powołania do służby Bogu przy ołtarzu są również owocem modlitw całego naszego duszpasterstwa. W obcenych czasach jest niezwykłą radością, widzieć tak liczne grono chłopców zgromadzonych przy Ołtarzu. Poniżej możecie znaleźć odnośniki do artykułów i zdjęć z obrzedów błogosławieństwa ministrantów i lektorów z różnych parafii naszej diecezji.

ZESTAWIENIE KURSÓW LEKTORSKICH W DEKANATACH

Lp. Dekanat Liczba uczestników
1 Stary Sącz 122
2 Pilzno 93
3 Tarnów- Zachód 88
4 Tymbark 84
5 Grybów 81
6 Radomyśl Wielki 67
7 Bochnia - Wschód 67
8 Tuchów 60
9 Nowy Sącz - Centrum 54
10 Łużna 52
11 Brzesko 48
12 Zakliczyn 47
13 Tarnów - Północ 45
14 Bochnia - Zachód 44
15 Mielec - Południe 43
16 Wojnicz 40
17 Dębica - Zachód 39
18 Bobowa 38
19 Dębica - Wschód 30
20 Tarnów - Południe 25
Razem 1167

 

W tym miejscu należy złożyć serdeczne podziękowania dla tarnowskiej redakcji Gościa Niedzielnego – Księdza Zbigniewa Wielgosza, Pani Beaty Malec-Suwary oraz Pana Grzegorza Brożka. Są Oni z nami przy okazji każdego mniej lub bardziej ważnego wydarzenia, tworzą o nas kolejne artykuły i gromadzą galerię fantastycznych zdjęć. Przez swoją pracę umożliwiają oni dzielenie się radością z nowych ministrantów i lektorów z całą diecezją. Za Waszą pracę – serdeczne Bóg zapłać! 

Poniżej znajduje się lista artykułów:

http://tarnow.gosc.pl/doc/4377523.W-tym-roku-wyjatkowo-liczni

http://tarnow.gosc.pl/doc/4370394.Beda-siac

http://tarnow.gosc.pl/doc/4370523.Cieszcie-sie-i-badzcie-dumni

http://tarnow.gosc.pl/doc/4359302.Po-sladach-apostolow

http://tarnow.gosc.pl/doc/4356877.Beda-sluzyc-Slowu

http://tarnow.gosc.pl/doc/4347939.Zastep-heroldow

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344596.Niech-Chrystus-kroluje-w-waszych-sercach

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344674.Diecezjalny-rekord

http://tarnow.gosc.pl/doc/4335956.Niebo-sie-cieszy

http://tarnow.gosc.pl/doc/4336711.Slowo-jak-miod

http://tarnow.gosc.pl/doc/4337003.Nie-jestes-byle-kim

http://tarnow.gosc.pl/doc/4336314.A-moze-wyrosna-z-nich-apostolowie

http://tarnow.gosc.pl/doc/4338707.Na-wzor-sw-Katarzyny

http://tarnow.gosc.pl/doc/4339309.Rodzina-sie-powiekszyla

http://tarnow.gosc.pl/doc/4344036.Teraz-czas-na-gorliwosc

http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4279696.Nowi-lektorzy-w-dekanacie-Tarnow-Zachod

http://tarnow.gosc.pl/gal/spis/4278437.Nowi-lektorzy-w-dekanacie-Zakliczyn

http://tarnow.gosc.pl/doc/3787425.Nowi-lektorzy-z-aplikacja

http://tarnow.gosc.pl/doc/3830232.44-i-kazdy-potrzebny

 

 

http://bazylika.org.pl/blogoslawienstwo-lektorow.html

Zachęcamy do zamówienia oraz nabycia legitymacji dla członków Liturgicznej Służby Ołtarza oraz legitymacji Diakonii Modlitwy.

legitymacja ministranta1legitymacja ministrantaLegitymacje Ministranta i Lektora są bardzo przydatnymi dokumentami, które powinien posiadać każdy ministrant oraz lektor w naszej diecezji. Dzięki legitymacjom można potwierdzać przynależność do LSO, przykładowo podczas wizyty w innej parafii. Format legitymacji jest bardzo przystępny. W legitymacji wpisuje się daty przyjęcia poszczególnych stopni ministranta według KDSLu. Na okładkach znajdują się modliwy ministranta i lektora, które powinny codziennie towarzyszyć członkom LSO.legitymacja lektora

Wszystkich chcących dołączyć do Diakonii Modlitwy LSO zachęcamy do wejścia w posiadanie legitymacji Diakonii Modlitwy. Celem powołania Diakonii Modlitwy LSO jest objęcie troską modlitewną dzieła Duszpasterstwa Ministrantów i Lektorów w naszej diecezji i sprawy powołań do służby Bożej. Chcemy, aby wszystkiemu temu, czego podejmujemy się dla dobra Liturgicznej Służby Ołtarza naszego Kościoła lokalnego, towarzyszyła modlitwa samych posługujących przy ołtarzu.

Legitymacje można zamawiać w biurze LSO, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerem telefonu: 534 277 377. W zamówieniu należy uwzględnić ilość danego rodzaju legitymacji oraz adres, pod który mają zostać wysłane. Więcej informacji pod adresem oraz numerem telefonu biura.

 

Ukazał się nowy numer gazetki "Służcie Bogu z radością!".  W numerze na czerwiec i listopad 2017 r., znajdziemy między innymi list ks. prałata Guido Mariniego skierowany do Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej z okazji jubileuszu XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. 

W numerze znajduje się również fotokronika z jubileuszowego wydarzenia, jak również można obejrzeć zdjęcia z wakacjynych oaz LSO. 

W gazetce można również przeczytać wzmiankę o Synodzie oraz zobaczyć ciekawostki i informacje Duszpasterstwa. 

Gazetkę można znaleźć pod linkiem: LINK.

Dekanat Tarnów - Zachód zyskał 88 nowych lektorów! Poprzez uroczyste błogosławieństwo do grona lektorów włączych ich ks. dr hab. Andrzej Michalik - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uroczystość odbyła się w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. 

nowi letorzy tarnow zachodFoto: ks. Zbigniew Wielgosz, Gość Tarnowski

Ksiądz Michalik w wygłoszonej do nowych lektorów homilii podkreślał, że Słowo Boże, które będą teraz odczytywać z ambony zmienia życie zarówno ich czytających jak i słuchających wiernych. Rektor Seminarium podkreślił jak ważna jest rola lektora: ,,Wiedzcie również, że Bóg przez waszą służbę będzie chciał przemieniać życie ludzi". 

Chłopcy przez miesiąc uczęszczali na wykłady i zajęcia praktyczne, mające na celu odpowiednie przygotowanie ich do przyjęcia posługi lektora. Zdobywali tam wiedzę z zakresu liturgiki, a także polepszali swoją dykcję. 

Fotorelację z błogosławieństwa można zobaczyć na stronie Gościa Tarnowskiego pod adresem: Nowi lektorzy w dekanacie Tarnów - Zachód.

Ksiądz bp Leszek Leszkiewicz w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie udzielił 47 chłopcom błogosławieństwo na stopień lektora. 

nowi lektorzy zakliczynFoto: ks. Zbigniew Wielgosz, Gość Tarnowski

W homilii wygłoszonej do nowych lektorów, bp Leszkiewicz mówił, że w posłudze lektora nie jest ważne tylko to, by perfekcyjnie przeczytać Słowo Boże z ambony. Zaznczył, że istota owej posługi jest życie czytanym Słowem, wprowadzanie Go w swoje życie, a szczególnie przekazywanie Go w swoim środowisku.

Przed przyjęciem błogosławieństwa na lektora, chłopcy odbyli odpowiedni etap formacyjny, gdzie poznali jak dobrze sprawować się jako lektor.

Więcej można przeczytać na stronie Gościa Tarnowskiego.

Również na stronie Gościa Tarnowskiego znaleźć można galerię z tego wydarzenia: LINK

W ramach formacji Liturgicznej Służby Ołtarza, w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, odbędą się dni formacji dla ministrantów (29 września – 1 października 2017r.).

dni formacji ministrantow

Ministrantów ze szkoły podstawowej zapraszamy na dni formacji, które odbędą się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w dniach 29 września – 1 października 2017r. Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł.

Przyjazd w piątek o godz. 17: 00, zakończenie w niedzielę po obiedzie. Zabieramy komżę, śpiwór, odpowiednie obuwie do korzystania wewnątrz budynku, obuwie sportowe, notatnik i długopis.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 534 277 377 do 27 września 2017r.

Droga Liturgiczna Służbo Ołtarza Diecezji Tarnowskiej! 

Nadszedł bardzo ważny moment dla całego naszego duszpasterstwa – już 16 września br. będziemy świętować Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego. Jest to niezwykłe wydarzenie dla każdego ministranta, lektora, ceremoniarza czy księdza naszej diecezji – dla każdego kto pomaga w budowaniu jednego z najważniejszych duszpasterstw w Kościele. 

Jako członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza jesteśmy różni. Pochodzimy z różnych miejsc naszej diecezji, z różnych miejscowości i rodzin. W naszych szeregach stoją obok siebie młodzi chłopcy, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki przy ołtarzu oraz starsi, mający za sobą lata służby. Niektórzy z nas są zapalonymi miłośnikami Liturgii Kościoła, dla których służba jest całym życiem, a dla innych znowu służenie przy ołtarzu stanowi odskocznie od codzienności. Mamy także różne zainteresowania, poglądy na świat, zapewne w wielu kwestiach nigdy nie moglibyśmy się ze sobą zgodzić. Ale łączy nas jedna rzecz: służba przy ołtarzu samemu Chrystusowi oraz jeden cel: jak najlepsze przygotowanie każdej Liturgii, tak by owocnie służyła wszystkim wiernym.

Dzieło, które tworzymy jest czymś wspaniałym. W naszej diecezji nie ma parafii, w której nie byłoby chociaż jednego ministranta czy lektora. Coraz więcej parafii posiada ceremoniarzy, którzy dbają o wysoki poziom każdej celebracji liturgicznej i pomagają parafialnym opiekunom LSO oraz podczas różnych celebracji na szczeblu dekanalnym i diecezjalnym. A wciąż jest to dopiero początek – nieustannie się rozwijamy i wzrastamy, budując na Chrystusie! 

Dlatego właśnie obchodzony Jubileusz jest taki ważny. Chcemy nim podsumować to co dotychczas udało nam się osiągnąć i wyznaczyć sobie kolejne cele, dodać sił do dalszej pracy dla Kościoła.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczną się 16 września br. w tarnowskiej katedrze, gdzie podczas Mszy Świętej pobłogosławieni zostaną ceremoniarze rocznika 2016/2017. Następnie przeniesiemy się do auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Szczegółowy plan znaleźć możecie na plakacie, naszej stronie internetowej i w wydarzeniu na Facebook’u. Wszystkie dodatkowe informacje będą na bierząco udostępniane.

Mamy nadzieję, że Jubileusz XV-lecia Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora Liturgicznego będzie dla każdego członka LSO jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku. Jednocześnie prosimy o modlitwę za organizatorów Jubileuszu i za całe nasze Duszpasterstwo!

Króluj nam Chryste!

jubileusz lso

Ukazal się własnie nowy numer gazetki "Służcie Bogu z radością!". W wydaniu na marzec - maj 2017 r., przeczytamy o trójce dzieci z Fatimy oraz najważniejszych rzeczach w życiu ministranta, według ks. kard. Józefa Glempa. Zobaczyć również można fotokronikę z ostatnich wydarzeń z życia duszpasterstwa.

Gazetkę można pobrać z naszej strony pod tym linkiem:
LINK

W dekanacie radomyskim kurs lektorski rozpoczął się 29 kwietnia 2017 r., podczas Dekanalnego Dnia Skupienia dla LSO. Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Paweł Bogaczyk - Prefekt i Profesor WSD w Tarnowie. Podczas kazania zachęcił młodych chłopców do ciągłego wzrastania w swojej duchowości, powołując się na „krok więcej”, który już uczynili będąc w LSO.

wad gorne 2W kursie, który zakończył się 9 czerwca, uczestniczyło 67 chłopców z parafii: Dulcza Mała, Dulcza Wielka, Jamy, Janowiec, Radomyśl Wielki, Róża, Stara Jastrząbka, Wadowice Dolne, Zasów, Zdziarzec, Zgórsko oraz Wadowice Górne. W prowadzeniu kursu pomagali: p. Justyna Owcarz, p. Małgorzata Midura, ks. Marcin Byś, ks. Paweł Furdyna oraz ks. Janusz Michalik. Podczas kursu chłopcy mogli poznać lepiej Pismo Święte, Księgi Liturgiczne, postawy i gesty liturgiczne, a także dowiedzieć się jak ulepszać warsztat lektorski i stawać się dobrym lektorem. Dzięki uprzejmości właścicieli Astorii chłopcy podczas spotkań zawsze mieli zapewniony posiłek.

Błogosławieństwa do pełnienia funkcji ministranta Słowa Bożego udzielił ks. dr Paweł Bogaczyk. Podczas kazania podpowiedział młodszym braciom o byciu lektorem również poza kościołem - dawaniu świadectwa oraz ciągłym zapraszaniu Boga do swojego życia, szczególnie w czytanym Słowie Bożym.

Drodzy Księża Diecezji Tarnowskiej,

kapłaństwo, jak mawiał św. Augustyn, jest amoris officium – urzędem dobrego pasterza, który ofiaruje swoje życie za owce. Posługa, którą wszyscy na siebie przyjęliście, nie była pójściem na łatwiznę, wyborem prostego i spokojnego życia, jakby mogło się wydawać wielu osobom. Bycie księdzem wymaga ogromnego poświęcenia i pracy. Jednocześnie Kapłaństwo to byłoby zbezczeszczone, gdyby stało się czymś innymi niż służbą.

Papież Benedykt XVI, zaraz po swoim wyborze, powiedział do zgromadzonych na Placu św. Piotra, że kardynałowie wybrali prostego i skromnego pracownika winnicy Pana. I to chyba będą najlepsze życzenia dla wszystkich kapłanów – abyście zawsze starali się być skromnymi pracownikami winnicy Pana, którzy z pokorą i wiernością będą wypełniać wszystkie zadania nałożone na Was przez Chrystusowy Kościół. I mimo, że jest to zadanie niezwykle trudne, to pamiętacie – zwłaszcza przez pryzmat tych Świąt Paschalnych, że korona cierniowa jest warunkiem przyszłej korony chwały.

Drodzy Księża – żadne słowa nie wyrażą wdzięczności za wasz urząd. Mamy nadzieję, że dobry Bóg hojnie obdarzy Was swoim błogosławieństwem i zleje na Was ogrom swoich łask.

Króluj nam Chryste!

stat4u