Mamy nowych Ceremoniarzy!

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, grono ceremoniarzy a zarazem animatorów liturgicznych zwiększyło się o 135 chłopców z naszej diecezji. To wielka radość dla całej wspólnoty Kościoła tarnowskiego. Liturgii Mszy Świętej, podczas której kandydaci otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym przewodniczył ordynariusz tarnowski, biskup Andrzej Jeż.

 

DSC 0177Uroczystość miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Dla chłopców były to dwudniowe rekolekcje, przygotowujące duchowo do pełnienia zaszczytnej funkcji ceremoniarza. Piątek upłynął pod znakiem modlitwy. Na rozpoczęcie sesji, jak zawsze uczestnicy rozpoczęli od śpiewu Hymnu do Ducha Świętego Veni Creator oraz zawierzenia Matce Bożej. W kaplicy przemówił ks. rektor Jacek Soprych, witając wszystkich w murach domu seminaryjnego.

Młodzi ceremoniarze mieli okazję poznać warunki, w jakich mieszkają alumni, bowiem zakwaterowani zostali w pokojach, które na co dzień należą do braci kleryków. Nie sposób również wspomnieć o kuchni seminaryjnej, która z pewnością podbiła podniebienie niejednego kursanta.

Ważnym punktem pierwszego dnia sesji był wykład, który przeprowadził dr hab. ks. Stanisław Ganczarski. Następnie cała wspólnota przyszłych ceremoniarzy spotkała się w kaplicy na adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie której zawierzali swoje sprawy Jezusowi i medytowali nad Słowem Bożym. Adoracji przewodniczył ojciec duchowny seminarium, ks. Tomasz Rąpała.

Sobotni poranek był dla młodych adeptów liturgii niemniej dynamiczny niż dotychczasowy pobyt w murach seminarium. Wczesnym rankiem wszyscy spotkali się na wspólnym odmawianiu Liturgii Godzin - jutrzni. Liturgii tej przewodniczył kolejny z gości na naszej sesji - ks. Michał Dąbrówka.

Centralnym wydarzeniem soboty była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża, z rąk którego ceremoniarze otrzymali błogosławieństwo oraz krzyże. W homilii biskup ordynariusz zwrócił uwagę na to, jak ważny jest krzyż, oraz czym powinien być dla każdego z nas. Była to wielka uroczystość nie tylko dla nowo pobłogosławionych ceremoniarzy, ale także dla parafii z których pochodzą i ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowało ponad pięćdziesięciu kapłanów z całej diecezji, zgromadziło się na niej również ponad dwustu rodziców tegorocznych kursantów.

Tegorocznym ceremoniarzom życzymy wytrwałości oraz miłości do liturgii, w której będą odbywać służbę wraz ze swoimi wspólnotami ministrantów w parafiach. Niech święci patronowie służby liturgicznej wspomagają was w Waszych działaniach.

 

ACh

Kalendarium

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732