Drodzy Ministranci, Lektorzy, Ceremoniarze,

przyszło nam zmierzyć się z bardzo trudną sytuacją, która stawia przed nami pewne wyzwania. Panująca pandemia wkradła się już praktycznie w każdą sferę naszego życia. W trosce o nasze zdrowie szkoły, uniwersytety i miejsca publiczne są zamknięte, imprezy masowe odwołane, a ponadto zostały na nas nałożone ograniczenia w poruszaniu się. Sytuacja w Polsce i na całym świecie dotyka również strefę religijną. W trosce o jeden z największych darów, który otrzymaliśmy od Boga, jakim jest życie, również uczestnictwo w Mszach świętych i nabożeństwach zostało ograniczone.

 posluga

Jest to z pewnością bardzo trudna sytuacja. Szczególnie dla nas – grona Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy to jesteśmy żywo z liturgią związani. Nie zapominajmy jednak, że Bóg nigdy nas nie opuszcza. Nie pozwólmy na to, by pewne ograniczenia i strach przysłoniły nam ufność w Jego miłość i wiarę w siłę modlitwy. To właśnie modlitwa w tych dniach jest szczególnie ważna. Powstało wiele inicjatyw modlitewnych, do których włączenia się gorąco zachęcamy.

W związku z podjętymi środkami ostrożności przebywamy teraz w domach razem z rodzinami. Wykorzystajmy to i zamieńmy nasze domy w kościoły. Dzięki telewizji, radiu i Internetowi mamy możliwość oglądania transmisji Mszy świętych, nabożeństw i rekolekcji. Bierzmy gorąco udział w tych transmisjach razem z całymi rodzinami. W domu również bądźcie ministrantami. Zatroszczcie się o nakrycie stołu białym obrusem, przygotowanie świec i krzyża. Służcie pomocą i wsparciem Waszym rodzicom, rodzeństwu i bliskim.

Również czas spędzany w domu wykorzystajmy na pogłębianie swojej wiary. Szczególnie w czasie Wielkiego Postu, w ramach przygotowania do zbliżających się świąt Wielkanocnych sięgnijmy w wolnym czasie po Pismo Święte. Poszukajmy w Jego słowie oparcia na trudne czasy, być może również odpowiedzi na inne nurtujące nas pytania. Warto również popracować nad swoimi wadami. Może zaniedbujemy i nie przykładamy się do modlitwy? Właśnie ten czas może służyć temu, by to poprawić.

Weźmy sobie do serca to, by w tym czasie nie popaść w beznadzieję i marazm. Rozwijajmy się duchowo i intelektualnie. To idealny czas by przeczytać dobrą książkę, obejrzeć wartościowy film. Możemy skupić się również na naszych pasjach, rozwijać je i stawać się w nich lepszymi.

Przebywamy również teraz w domach z rodzinami. To idealny czas na umocnienie, a może nawet na naprawę rodzinnych relacji. Starajmy się spędzać więcej czasu z rodzicami czy rodzeństwem. Pomagajmy im w obowiązkach, wykorzystajmy wspólny czas na rozmowę, na którą pewnie nieraz brakowało czasu. Wieczory wykorzystajmy na wspólne gry czy seanse.

Pamiętajmy również, że teraz najważniejsze jest nasz zdrowie i bezpieczeństwo. Mimo coraz bardziej zachęcającej pogody zostańmy w domach, nie róbmy niepotrzebnych tłumów, w których wirus może się rozpowszechnić. Dbajmy o higienę – myjmy ręce, odpoczywajmy i wysypiajmy się. Pamiętajcie, że wirusa można przechodzić bezobjawowo, ale nie lekceważmy tego. Pomyślmy o naszych rodzicach, dziadkach i babciach, oraz o wszystkich ludziach, których możemy zarazić przez lekceważenie zaleceń rządu i lekarzy. Odpowiedzialna postawa w czasie tej pandemii jest najwyższym wyrazem dojrzałości i mądrości człowieka.

Droga Liturgiczna Służbo Ołtarza, pamiętajmy, aby dobrze wykorzystać ten niespokojny czas. Trwając w modlitwie, pogłębiając swoją duchowość i relacje z bliskimi nie zapomnijmy o miłości Boga do nas i o tym, że chce On dla nas jak najlepiej. Wierzymy, że z Jego pomocą i naszą odpowiedzialną postawą szybko uporamy się z panującym niebezpieczeństwem. Równocześnie jesteśmy dumni z Was wszystkich, którzy bierzecie sobie do serca wszystkie zalecenia i czujecie się odpowiedzialni za innych i za siebie. Zapewniamy o naszej modlitwie za Was i całe Wasze rodziny. Króluj nam Chryste!

Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej.

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732