maryja panagia

Kilka dni temu, 31 grudnia, Papież Franciszek przewodniczył uroczystym nieszporom kończącym rok 2016. Także w wielu parafiach w Polsce zostały odprawione nieszpory połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Był to rok w którym przeżywaliśmy m.in. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Co jednak czeka na nas w rozpoczynającym się 2017 roku?

Decyzją Episkopatu Polski rok 2017 będzie w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. Obchody rozpoczęły się jednak już 25 grudnia 2016 roku, w setną rocznicę śmierci świętego. W grudniowym liście pasterskim mogliśmy usłyszeć, że rok skupiający się wokół postaci św. Brata Alberta będzie przedłużeniem i kontynuacją Jubileuszu Miłosierdzia. Niewątpliwie jednak rok 2017 możemy nazwać Rokiem Maryi. Zbiegają się w nim 4 ważne rocznice związane z kultem Maryjnym:

Najpierw 13 maja przeżywać będziemy 100. lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. W Polsce obchody rocznicy będą celebrowane 6 czerwca w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tego dnia ponowiony zostanie przez Episkopat akt poświecenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, a Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył J. E. Ks. Abp. Stanisław Gądecki.

W tym roku przypada także 140. lecie objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. Maryja ukazywała się kilka razy od 27 czerwca do 16 września 1877 roku dwóm wizjonerkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Obecnie są to jedyne w Polsce objawienia maryjne uznane przez Kościół. Wspomnienie Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przypada na 8 września.

W Polsce także 8 września będziemy obchodzić 300. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Koronacji obrazu koronami Klemensa XI dokonał w 1717 roku bp. Jan Sebastian Szembek. Była to pierwsza w historii koronacja obrazu Matki Boskiej, która odbyła się poza Rzymem. Rok jubileuszowy 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zainauguruje uroczysta Msza św. 8 września o godz. 19.00 w Bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem J. E. ks. abp Stanisława Gądeckiego.

Dodatkowo w tym roku będziemy obchodzić także trzechsetlecie, mało znanych w Polsce, Objawień Matki Boskiej w Aparecidzie. Matka Boża z Aparecidy jest jedną z głównych patronów Brazylii. Historia tych objawień sięga 1717 roku, kiedy to trzech rybaków Domingos Garcia, Filipe Pedroso i João Alves wyłowiło z rzeki figurkę Matki Boskiej. W 1834 rozpoczęto budowę pierwszej Bazyliki, jednak już w 1955 roku przez zbyt dużą liczbę pielgrzymów zaszła potrzeba zbudowania nowej. W 1980 roku została poświęcona przez Jana Pawła II, który to również nadał jej imię Bazyliki Mniejszej. Świątynia jest drugą co do wielkości bazyliką na świecie (zaraz po bazylice św. Piotra), a ponadto największą na świecie świątynią maryjną.

Warto także wspomnieć, że 28 grudnia 2016 roku, Ojciec Święty mianował kard. Stanisława Ryłkę archiprezbiterem i administratorem papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej.

JU