Prezydent RP, pan Andrzej Duda, przyznał Ewie Gawin Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pani Ewa, będąca na misjach już 27 lat, została wyróżniona za pracę z niepełnosprawnymi dziećmi. Służy im, poświęcając się całym sercem, między innymi prowadząc szkołę dla głuchoniemych uczniów. Misjonarka od 1990 r. pracuje w Bertoua w Kamerunie.

misjonarka ewa gawinfot. pl.radiovaticana.vaTarnowska misjonarka pomaga chorym, a także więźniom. Zapewnia protezy i wózki inwalidzkie niepełnosprawnym, chorym których samodzielnie wyszukuje w okolicy – operacje, niekiedy bardzo skomplikowane i towarzyszy im w czasie powracania do zdrowia. Pani Ewa zaczynała pracę jako pielęgniarka-kierownik ośrodka zdrowia w miejscowości Bertoua. W latach 1994-1997 koordynowała całą służbę zdrowia w diecezji Bertoua. Stała się więc specjalistką w tej dziedzinie.

Kiedy zaczynała pracę z dziećmi głuchoniemymi, do tzw. centrum analfabetyzacji uczęszczało 4 uczniów. Dzisiaj jest ich już 120. Wśród nich 65 głuchoniemych lub słabo słyszących, reszta z innymi upośledzeniami, takimi jak autyzm czy opóźnienie rozwoju.

Ewa Gawin została wyróżniona złotym medalem Dei Regno Servire, przyznawanym przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Warto wspomnieć, iż otrzymała również złoty medal Benemerenti przyznany przez papieża Franciszka.

ACh