Ledwie tydzień temu, czyli 21 stycznia 2017r., Papież Franciszek podczas uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Laterańskiej, dokonał zamknięcia Jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów. 

800lecie dominikanieźródło:wroclaw.dominikanie.plZakon Braci Kaznodziejów, założony przez św. Dominika Guzmána w Hiszpanii, został oficjalnie zatwierdzony 22 grudnia 1216 roku przez Papieża Honoriusza III. Miesiąc później tj. 21 stycznia 1217 roku, ten sam papież obdarzył braci tytułem kaznodziejów, jednocześnie zachęcając ich, by z mocą głosili słowo Boże, nie lękając się prześladowań.

W Polsce Dominikanie pojawili się na początku XIII w. za sprawą św. Jacka, który wraz ze swoimi towarzyszami założył na ziemiach polskich pierwszą dominikańską prowincję. 

Obecnie polska prowincja liczy 13 konwentów i 5 domów zakonnych. Należy do niej ok.450 zakonników, w tym ok. 100 braci jeszcze studiujących. 

Co ciekawe, oprawę śpiewu podczas liturgii przygotowała schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, a na organach zagrał Henryk Krawczyk, organista krakowskiego klasztoru dominikanów. Warto też wspomnieć, że podczas uroczystości został użyty formularz Mszy Świętej o św. Dominku, powstały prawdopodobnie z okazji jego kanonizacji w 1234.

W czasie kazania Papież Franciszek podziękował Zakonowi za dotychczasową działalność i ogrom pracy jaki wkładają w swoją misję. Podkreślił także, że zakończenie tego Jubileuszu ma być błogosławieństwem na kolejne 800 lat głoszenia Słowa Bożego i rozwijania zakonu dominikańskiego. 

Żródło: dominikanie.pl, liturgia.dominikanie.pl

JU