Przeżywamy dzisiaj wspomnienie objawień Matki Bożej w Lourdes. Objawienia te miały miejsce od 11 lutego  do 16 lipca 1858 r., w grocie Massabielle, nieopodal Lourdes. Wizjonerką była 14–letnia dziewczynka – Bernadette Soubirous. 

maryja lourdesźródło: filipini.vernet.plW trakcie objawienia z 25 marca, w święto Zwiastowania, Maryja powiedziała o sobie: „Ja jestem niepokalane poczęcie”. Były to bardzo ważne słowa, ponieważ mijały wtedy ledwie 4 lata od ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, który budził pewne kontrowersje. Warto zaznaczyć, że prosta dziewczynka nie znała wówczas znaczenia tych słów, jedynie powtarzała to co usłyszała. 

Podczas objawień Maryja wielokrotnie odmawiała z Bernadettą różaniec, a 25 lutego 1858 r., Maryja poprosiła: „A teraz idź do źródła, napij się z niego i obmyj się w nim”. Gdy dziewczynka zaczęła kopać w ziemi, w miejscu gdzie stała Maryja, zaczął wypływać stamtąd strumień, którego woda leczyła ludzi z najróżniejszych chorób. Do dzisiaj, Kościół uznał 67 z tych uzdrowień za cudowne.  W 1864 pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch, opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous, podjął się wykucia figury Matki Bożej.

papiez benedykt rozaniecźródło: CLAUDIO PERI /PAP/EPAWarto też wspomnieć, że odwzorowanie groty Massabielle, znajduje się w Ogrodach Watykańskich. Codziennie jest tam odmawiany różaniec. Jest to także miejsce częstej modlitwy papieży. Szczególnie umiłował sobie to miejsce Papież Benedykt XVI, który codziennie (gdy tylko przebywał na terenie Watykanu) spacerował wraz ze swoim sekretarzem po Ogrodach, odmawiając różaniec, który zawsze kończył się przy Maryjnej grocie. Dnia 11 lutego przypada także rocznica abdykacji Papieża Benedykta XVI. Jednak z tego co wiadomo, po zamieszkaniu w klasztorze Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, papież emeryt kontynuuje – o ile pozwala mu na to zdrowie – zwyczaj codziennych spacerów z różańcem. 

źródło: brewiarz.pl

JU