post jalmuznaSuche Dni, zwane również dniami kwartalnymi, to dni postu, obchodzone na początku każdej z czterech pór roku. Ich obchód znany był już od czasów Apostołów.

Każde z Suchych Dni, obejmują środę, piątek i sobotę, następujące w tygodniu po jednym z obchodów w ciągu roku liturgicznego. Dlaczego akurat te dni tygodnia? Wiążą się one ściśle z Męką Chrystusa. We środę przywódcy ludu postanowili zgładzić Jezusa. Piątek to dzień śmierci na krzyżu, a w sobotę ciało Pana spoczywało w grobie. W tych dniach wszystkich w wieku od 18 do 60 lat obowiązywał post ścisły.

W całym cyklu roku liturgicznego, Suche Dni obchodzone są czterokrotnie. Zimowe Suche Dni następują w tygodniu po niedzieli Gaudete, wiosenne Suche Dni - we środę, piątek i sobotę po I niedzieli Wielkiego Postu, letnie Suche Dni mają miejsce w dawnej, zniesionej już oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jesienne Suche Dni odbywały się w tygodniu po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, do czasu, gdy papież, św. Jan XXIII wprowadził zmiany, na skutek których obchód przeniesiony został na dni po III niedzieli września.

Suche Dni (łac. „quattuor tempora”) uświadamiają nas o naszej grzeszności, a poprzez podjęcie postu możemy pokutować za grzechy. Mają również na celu wyproszenie oddalenia klęsk żywiołowych oraz nieszczęść od katolickich rodzin, a dla całego Kościoła -modlitwę w jego intencji oraz intencji kapłanów. Warto wspomnieć, że w dawnych czasach to właśnie w Suche Dni miały miejsce święcenia kapłańskie.

Każde kwartalne Suche Dni mają swoją specjalną intencję. Suche Dni Wielkiego Postu są dniami modlitw o ducha pokuty - dlatego obchodzi się je na początku Wielkiego Postu.

Po Soborze Watykańskim II datę ustalania Suchych Dni pozostawiono do decyzji ordynariuszy diecezji. W ten sposób, zwyczaj ten zniknął niemalże całkowicie. Zainteresowanie praktyką Suchych Dni jest jednak w ostatnich latach coraz większe, głównie za sprawą motu proprio Summorum Pontificum, w którym zezwolono na m. in. posługiwanie się tradycyjnym kalendarzem liturgicznym.

W "Kalendarzu liturgicznym diecezji tarnowskiej", widnieje zapis o kwartalnych dniach modlitw o ducha pokuty. Co prawda, ich obchód jest rozciągnięty od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu, ale zaznaczono, iż obchodzi się je w miejsce dawnych Suchych Dni.

Suche Dni Wielkopostne, obchodzone w środowiskach tradycyjnych, wypadają w tym roku w dniach 21, 23 i 24 lutego.

źródła: liturgia.bydgoszcz.pl, dziennikparafialny.pl

ACh

 

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732