sw wojciechPrzeżywamy dziś w Kościele w Polsce uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Co roku uroczystość ta przypada 23 kwietnia.

Św. Wojciech urodził się ok. 956 roku w możnej rodzinie Sławnikowiców w Czechach. W najstarszym z rękopisów jego imię brzmi Wojetech. Ojciec chciał, aby jego syn został rycerzem, jednakże według przesłań, o przeznaczeniu Wojciecha do stanu duchownego zadecydowała choroba. Rodzice ślubowali, iż gdy ich syn wyzdrowieje, oddadzą go Bogu na służbę.

 Imię Adalbert(pod którym jest znany w krajach zachodnich) przybrał podczas bierzmowaniana cześć swego mentora, arcybiskupaMagdeburgaAdalberta, pod którego opiekę został oddany w 972. W 981 przyjął święcenia kapłańskie. Po śmierci Adalberta, wrócił do Czech jako subdiakon, a od 3 kwietnia 983 stanął na czele diecezji praskiej mimo nieosiągnięcia wieku episkopalnego. Był biskupem bezkompromisowym, przez co dochodziło do konfliktów z wiernymi. Poskutkowało to zrzeknięciem się urzędu biskupa Pragi w ok. 989. Podróżował po tym dużo po Europie.

W końcu, otrzymał nakaz pracy misyjnej. Wyjechał do Polski. Jego celem miało być chrystianizowanie Prusów lub Wieletów. Wyruszył z innymi misjonarzami do tych pierwszych. Problem tkwił w tym, że św. Wojciech nie znał języka ludów pruskich. Mimo tego, ewangelizował tamtejszych ludzi, aż do 23 kwietnia 997 roku, kiedy został wraz z towarzyszami napadnięty. Wociech jako przywódca, zginął śmiercią męczeńską, odcięto mu głowę i nabito na pal. Tych którzy mu towarzyszyli, wypuszczono wolno.

Głowę św. Wojciecha przewiózł potajemnie do Gniezna nieznany nam człowiek. Nie minęło wiele czasu, aż Bolesław Chrobry wykupił ciało męczennika, płacąc tyle srebra, ile ważyły szczątki. W 1000 roku do grobu św. Wocjecha podróżował Otton III. Św. Wojciech został kanonizowany przez papieża Sylwestra II w roku 999. Jest pierwszym męczennikiem na ziemiach polskich. W ikonografii przedstawiany w stroju biskupim, w paliuszu, z pastorałem. Jego atrybuty to księga, orzeł, wiosło, oraz włócznie, od których zginął.

źródła: brewiarz.pl, info.wiara.pl

ACh