Dzisiaj, w Niedzielę Biblijną, 30 kwietnia 2017 r., po raz pierwszy obchodzmy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Jest to ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.Hasło wydarzenia brzmi: "Weź i czytaj!". Inspiracją do Narodowego Czytania Pisma Świętego są obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.  W tym roku w kościoła będzie miała miejsce uroczyta lektura wybranych tekstów z "Listu do Galatów", które odpowiednio nawiązują do Niedzieli Biblijnej. Wierni w parafiach otrzymają "Chleb życia", czyli pojedyncze fragmenty "Listu do Galatów", które będą mogli sobie zabrać do domu, by uważnie przeczytać i rozważać słowa Pisma Świętego. 

Pismo SwieteJak zaznaczają organizatorzy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy. Ma również pomóc w odkrywaniu zalet wspólnego czytania Biblii oraz zaznaczać jak ważnym elementem w życiu chrześcijanina jest czytanie Słowa Bożego.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, o godzinie 7:00 odbyła się inaugracyjna Msza św., która rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego. W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele życia narodowego i państwowego, w tym pani premier Beata Szydło. 

W homilii abp Jędraszewski zaznaczył, że dzięki związaniu z Bogiem, wiara chrześcijan jest skierowana ku Bogu z nadzieją, że podążając za Chrystusem osiągną życie wieczne.

„Aby móc żyć tą nadzieją i tak silną wiarą, by nasze życie było skierowane ostatecznie ku Bogu trzeba nam nieustannie karmić się Bożym słowem. Trzeba nam zatem ciągle na nowo otwierać się na nie i temu niewątpliwie służy rozpoczynający się dzisiaj 9. Tydzień Biblijny i związany z nim po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego”  - powiedział na zakończenie, zachęcając do czytania Pisma Świętego i modlitwy o dobre owoce tych dzieł.

 

Źródła: episkopat.pl; biblista.pl

MG