Obchodzimy dzisiaj wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Pierwszym, który w historii Kościoła użył słowa „Wspomożycielka” był św. Efraim, diakon i największy poeta syryjski, a także Doktor Kościoła. To on napisał, że

Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych.

wspomozycielka wiernychźródło: s.lsodt.pl/wspomozycielkaMiejscem najwyżej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Pierwszy kościół pod tym wezwaniem stanął w Pasawie w 1624r. W miesiącu maju warto też wspomnieć,, że wezwanie „Wspomożenie wiernych” obecne jest w Litanii Loretańskiej. Zostało ono dodane w 1571r. przez Papieża Piusa V, na pamiątkę zwycięstwa oręża chrześcijańskiego nad flotą turecką. 

Z tym tytułem Matki Bożej związane jest także zwycięstwo polskiego króla – Jana III Sobieskiego. W podzięce za rozgromienie armii tureckiej pod Wiedniem w 1683r. Papież bł. Innocenty XI zatwierdził w Monachium, przy kościele św. Piotra, bractwo MB Wspomożycielki Wiernych, które szybko zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa.

Oficjalnie do liturgii Kościoła tytuł Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych wszedł dopiero w 1816r., po ustanowieniu święta Matki Bożej pod tym wezwaniem przez Papieża Piusa VII, jako podziękowanie, że właśnie tego dnia mógł powrócić z niewoli Napoleona na stolicę rzymską. 

W dzisiejszym dniu wypada także Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju obchodzone jest dzisiaj liturgiczne święto Matki Bożej z Shenshan - narodowego sanktuarium maryjnego. 

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 roku. Papież wyraził w nim m.in. uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów stwarzanych w większości przez władze. 

źródło: episkopat.pl, brewiarz.pl

JU

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732