"Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." Dz, 2, 1-4

zeslanie ducha swObchodzimy dziś w Kościele pamiątkę wydarzenia, opisanego w Dziejach Apostolskich. To właśnie wtedy Jezus Chrystus, jak zapowiedział przed Swym Wniebowstąpieniem, zesłał Swym uczniom zgormadzonym w Wieczerniku Ducha Pocieszyciela, który dał im moc, aby szli na cały świat i nauczali wszystkie narody.

Dzisiejsze święto ma grecką nazwę Pięćdziesiątnicy (Pentikosti), ponieważ jest to 50. dzień po Wielkanocy. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem i ukoronowaniem Wielkanocnych Uroczystości i okresu Wielkanocnego. Po ostatniej niedzielnej mszy, świeca paschalna symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego, zostanie przeniesiona w pobliże chrzcielnicy, gdzie będzie znajdować się przez pozostałe dni roku liturgicznego. Również figurę Zmartwychwstałego oraz czerwoną stułę, którą przez ostatnie pięćdziesiąt dni był przyozdobiony krzyż z wizerunkiem Chrystusa, ujrzymy dziś po raz ostatni.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, nazywaną potocznie Zielonymi Świątkami, Kościół obchodzi swe narodziny - dziś przeżywa pamiątkę po wielkim zdarzeniu, jakim było przyjście Ducha Świętego na świat. Dziś zaczęło się to, co codziennie przeżywamy, mianowicie dalszy rozwój królestwa Chrystusowego na Ziemi i w naszych duszach.

Msza Święta w tym dniu jest bardzo treściwa i zawiera dogmatyczne prawdy, odnoszące się głównie do Ducha Świętego. Przed uroczystym Alleluja usłyszymy pochodzącą z XI/XII wieku sekwencję Veni Sancte Spiritus - Przybądź Duchu Święty.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to jedno z najdawniejszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach Apostołów. Ten dzień posiadał wtedy praktycznie tą samą rangę, co uroczystości Paschy. Do roku 1970 było to święto z Oktawą, która później została usunięta z kalendarza liturgicznego.

W dniu dzisiejszym, można zyskać odpust zupełny za uczestnictwo w śpiewie lub recytacji hymnu Veni Creator (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), które nastąpi w kościele lub w kaplicy.

źródła: brewiarz.pl, Biblia Tysiąclecia, Kalendarz liturgiczny diecezji tarnowskiej

ACh