jan chrzcicielźródło: s.lsodt.pl/janchrzcicielObchodzimy dzisiaj uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Był On synem Elżbiety i kapłana Zachariasza, który jako jedyny prorok bezpośrednio wskazał Zbawiciela. Również to On otrzymał świadectwo z ust samego Jezusa, który powiedział: 

Coście wyszli oglądać na pustyni? (...) Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela.

Gdy Jan głosił przyjście Zbawiciela, niektórzy zaczęli pytać go czy to on sam nie jest Mesjaszem. Ten jednak stanowczo odpowiadał: 

Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie. Po mnie przyjdzie Ten, któremu nie jestem godny rozwiązać sandałów na nogach.

Następnie na prośbę Jezusa, który przybył nad Jordan, to właśnie Jan udzielił mu chrztu. Stąd właśnie wziął się przydomek „Chrzciciel”.

Gdy Jan miał trzydzieści kilka lat mocno rozgniewał ówczesnego władcę Galilei - Heroda II Antypasa - rzucając mu prosto w oczy w obecności całego dworu: "Nie wolno ci mieć żony twego brata”. Herod bowiem oddalił swoją prawowitą żonę, biorąc do siebie żonę swojego brata Filipa. Początkowo jednak, widząc jak wielkie poważanie ma Jan wśród ludu, nie odważył się Go stracić. Wszystko zmieniło się podczas uczty z okazji Jego urodzin, kiedy to o głowę Jana Chrzciciela poprosiła Heroda Salome – córka Herodiady, w której podkochiwał się władca. 

Co ciekawe, Jan Chrziciel jako jedyny wśród świętych Kościoła cieszy się takim przywilejem, iż obchodzi się jako uroczystość dzień jego narodzin, a nie, tak jak w przypadku pozostałych Świętych, dzień Jego śmierci. Z kolei dzień Jego męczeńskiej śmierci obchodzimy jako wspomnienie 29 sierpnia. 

W ikonografii św. Jan przedstawiany jest jako dziecko, młodzieniec lub mąż ascetyczny, ubrany najczęściej w skórę zwierzęcą albo płaszcz z sierści wielbłąda. Do jego atrybutów należą: Baranek Boży, baranek znajdujący się na Jego ramieniu, u Jego stóp lub na księdze, głowa na misie oraz krzyż. W tradycji wschodniej jest z kolei ukazywany jako zwiastun z anielskimi skrzydłami. To właśnie Jemu dedykowana jest bazylika św. Jana na Lateranie, będąca też katedrą papieża. 

źródło: brewiarz.pl; Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich

JU