logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

maryja panagia

Kilka dni temu, 31 grudnia, Papież Franciszek przewodniczył uroczystym nieszporom kończącym rok 2016. Także w wielu parafiach w Polsce zostały odprawione nieszpory połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Był to rok w którym przeżywaliśmy m.in. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Co jednak czeka na nas w rozpoczynającym się 2017 roku?

Decyzją Episkopatu Polski rok 2017 będzie w Polsce Rokiem św. Brata Alberta. Obchody rozpoczęły się jednak już 25 grudnia 2016 roku, w setną rocznicę śmierci świętego. W grudniowym liście pasterskim mogliśmy usłyszeć, że rok skupiający się wokół postaci św. Brata Alberta będzie przedłużeniem i kontynuacją Jubileuszu Miłosierdzia. Niewątpliwie jednak rok 2017 możemy nazwać Rokiem Maryi. Zbiegają się w nim 4 ważne rocznice związane z kultem Maryjnym:

Najpierw 13 maja przeżywać będziemy 100. lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. W Polsce obchody rocznicy będą celebrowane 6 czerwca w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tego dnia ponowiony zostanie przez Episkopat akt poświecenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, a Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył J. E. Ks. Abp. Stanisław Gądecki.

W tym roku przypada także 140. lecie objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie. Maryja ukazywała się kilka razy od 27 czerwca do 16 września 1877 roku dwóm wizjonerkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Obecnie są to jedyne w Polsce objawienia maryjne uznane przez Kościół. Wspomnienie Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej przypada na 8 września.

W Polsce także 8 września będziemy obchodzić 300. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Koronacji obrazu koronami Klemensa XI dokonał w 1717 roku bp. Jan Sebastian Szembek. Była to pierwsza w historii koronacja obrazu Matki Boskiej, która odbyła się poza Rzymem. Rok jubileuszowy 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zainauguruje uroczysta Msza św. 8 września o godz. 19.00 w Bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem J. E. ks. abp Stanisława Gądeckiego.

Dodatkowo w tym roku będziemy obchodzić także trzechsetlecie, mało znanych w Polsce, Objawień Matki Boskiej w Aparecidzie. Matka Boża z Aparecidy jest jedną z głównych patronów Brazylii. Historia tych objawień sięga 1717 roku, kiedy to trzech rybaków Domingos Garcia, Filipe Pedroso i João Alves wyłowiło z rzeki figurkę Matki Boskiej. W 1834 rozpoczęto budowę pierwszej Bazyliki, jednak już w 1955 roku przez zbyt dużą liczbę pielgrzymów zaszła potrzeba zbudowania nowej. W 1980 roku została poświęcona przez Jana Pawła II, który to również nadał jej imię Bazyliki Mniejszej. Świątynia jest drugą co do wielkości bazyliką na świecie (zaraz po bazylice św. Piotra), a ponadto największą na świecie świątynią maryjną.

Warto także wspomnieć, że 28 grudnia 2016 roku, Ojciec Święty mianował kard. Stanisława Ryłkę archiprezbiterem i administratorem papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej.

JU