logo biale
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Co to znaczy być ministrantem?

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Ledwie tydzień temu, czyli 21 stycznia 2017r., Papież Franciszek podczas uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Laterańskiej, dokonał zamknięcia Jubileuszu 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów. 

800lecie dominikanieźródło:wroclaw.dominikanie.plZakon Braci Kaznodziejów, założony przez św. Dominika Guzmána w Hiszpanii, został oficjalnie zatwierdzony 22 grudnia 1216 roku przez Papieża Honoriusza III. Miesiąc później tj. 21 stycznia 1217 roku, ten sam papież obdarzył braci tytułem kaznodziejów, jednocześnie zachęcając ich, by z mocą głosili słowo Boże, nie lękając się prześladowań.

W Polsce Dominikanie pojawili się na początku XIII w. za sprawą św. Jacka, który wraz ze swoimi towarzyszami założył na ziemiach polskich pierwszą dominikańską prowincję. 

Obecnie polska prowincja liczy 13 konwentów i 5 domów zakonnych. Należy do niej ok.450 zakonników, w tym ok. 100 braci jeszcze studiujących. 

Co ciekawe, oprawę śpiewu podczas liturgii przygotowała schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, a na organach zagrał Henryk Krawczyk, organista krakowskiego klasztoru dominikanów. Warto też wspomnieć, że podczas uroczystości został użyty formularz Mszy Świętej o św. Dominku, powstały prawdopodobnie z okazji jego kanonizacji w 1234.

W czasie kazania Papież Franciszek podziękował Zakonowi za dotychczasową działalność i ogrom pracy jaki wkładają w swoją misję. Podkreślił także, że zakończenie tego Jubileuszu ma być błogosławieństwem na kolejne 800 lat głoszenia Słowa Bożego i rozwijania zakonu dominikańskiego. 

Żródło: dominikanie.pl, liturgia.dominikanie.pl

JU