logo biale
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Co to znaczy być ministrantem?

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

W sobotę 28 stycznia 2017 roku, o godzinie 11.00, rozpoczął się ingres do Katedry Wawelskiej JE abp Marka Jędraszewskiego. Był to 79. ingres biskupa Krakowa od momentu założenia biskupstwa. Wcześniej urząd ten sprawowali m.in.: Kard. Adam Sapieha,  Kard. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II oraz Kard. Franciszek Macharski. 

abpMarek Jedraszewski racjonalźródło: www.diecezja.pl/archidiecezjaNa początek nowy metropolita został przywitany w progu katedry przez członków kapituły katedralnej oraz wiernych diecezji krakowskiej, a następnie ucałował krucyfiks i pokropił wiernych wodą święconą. Następnie nowy arcybiskup uczcił relikwie św. Stanisława oraz modlił się w kaplicy  Najświętszego Sakramentu. 

Karol Wojtyła Racjonałźródło: polonicaliturgica.blogspot.comPo obrzędach wstępnych Mszy Świętej, którym przewodniczył nuncjusz apostolski Abp Salvatore Pennacchio, została odczytana bulla papieża Franciszka „Sublimis inter siedera”, po czym nowemu metropolicie zostały wręczone insygnia władzy biskupiej. Pierwszym z nich był racjonał, okazalsza forma paliusza, wyhaftowana osobiście przez św. Jadwigę. Oprócz metropolity krakowskiego, przywilej noszenia racjonału posiadają jeszcze biskupi miast: Eichstätt, Paderbornu i Nancy-Toul. Drugim był pastorał, symbol urzędu biskupa diecezjalnego. Ten, który otrzymał Abp Jędraszewski, należał wcześniej do Kardynała Sapiehy (podobnie jak użyte ornat i mitra). Po otrzymaniu tych insygniów odbyło się tzw. homagium, czyli złożenie wyrazów szacunku i posłuszeństwa przez biskupów pomocniczych oraz przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich z diecezji krakowskiej.

W swojej homilii nowy metropolita mówił przede wszystkim o wartości czuwania w życiu chrześcijańskim, podkreślając znaczenie tego czuwania w wielowiekowej historii Polski i w życiu jej wybitnych rodaków. 

Po Komunii odśpiewany został hymn „Te Deum”, po którym nastąpiły różnego rodzaju przemówienia oraz gratulacje i życzenia dla Abp Marka Jędraszewskiego.

Na uroczystości byli obecni m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką, Kard. Kazimierz Nycz, Abp Stanisław Gądecki, Abp Wojciech Polak, prymas Polski, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Pani Premier Beata Szydło. 

źródło: diecezja.pl, episkopat.pl

JU