logo biale
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Co to znaczy być ministrantem?

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Filip Synowiec, ceremoniarz z naszej diecezji (należący od 7 lat do LSO przy parafii pw. św. Pawła Apostoła w Bochni), zakwalifikował się do finału Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej. Niedawno skontaktowaliśmy się z Filipem, który zechciał podzielić się paroma informacjami o samym konkursie i jego przygotowaniach do udziału w nim:

Od września rozpocząłem naukę w krakowskim liceum. Zatem cały tydzień, za wyjątkiem weekendu, spędzam w Krakowie. Naturalną koleją rzeczy rozpoczęły się moje poszukiwania grup, miejsc, w których mógłbym się formować i dorastać (w tym wypadku - LSO), które mogłyby zastąpić te, które zostawiłem w rodzinnej Bochni. Przeglądając strony w Internecie, natknąłem się na AKWL (Archidiecezjalny Konkurs Wiedzy Liturgicznej) organizowany przez kleryckie koło liturgiczne Wyższego Seminarium Krakowskiego. Nie namyślając się długo, z zapałem zabrałem się do przygotowań. Zgłosiłem się drogą internetową do konkursu, by 26 listopada napisać pierwszy etap na plebanii parafii św. Floriana w Krakowie. 

Pierwszy etap nie był trudny. Po skończeniu kursu ceremoniarza z większością zagadnień miałem już do czynienia. Większość pytań dotyczyła przede wszystkim OWMR, fragmentów Mszału Rzymskiego, fragmentów KKK i Konstytucji Sacrosanctum Concillium. Jedynym dużym wyzwaniem było dla mnie nauczenie się nazw wszystkich prefacji wraz z ich tytułami. 

Prawdziwa przygoda zaczęła się, kiedy dowiedziałem się o zakwalifikowaniu do finału, który odbędzie się 11 marca br. w budynku WSD Archidiecezji Krakowskiej. W styczniu rozpocząłem przygotowania, które polegają na studiowaniu dwóch książek, "Sakrament i Misterium" oraz "Kościół: Pielgrzymująca wspólnota wiary", obecnego papieża emeryta - Benedykta XVI. Są to niezwykle trudne pozycje, nie przesadzam - zgłębienie i przyswojenie sobie treści zawartych na  czterdziestu stronach zajęło mi dwa tygodnie rozważania, po kilka godzin dziennie. Jednak na tych kartach zawarte jest to, co mnie w liturgii fascynuje - teologia liturgii.

Jak więc widzimy, Filip postanowił podjąć niezwykle trudne wyzwanie, które z pewnością przerosłoby niejednego ceremoniarza. Mimo to, poprosił nas o zachęcenie ceremoniarzy z naszej diecezji do udziału w konkursie. Zapisy do kolejnej edycji ruszą najprawdopodobniej na przełomie września i października, tego roku. Konkurs odbywa się w dwóch grupach wiekowych: pierwsza dla klas gimnazjalnych, a druga dla młodzieży ze szkół średnich. 

Cała redakcja strony jak i zarząd Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji Tarnowskiej, gorąco kibicuje Filipowi, życząc mu dalszych sukcesów i wspierając go swoimi modlitwami. Więcej informacji o Filipie i finale konkursu, już wkrótce.

JU