logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

W piątek 24.02.2017 r. sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego - twórcy Ruchu Światło - Życie.

Uchwała jest inicjatywą posłów należących m. in. do parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło - Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Za przyjęciem ichwały głosowało 432 posłów, 1 przeciw, a 1 poseł wstrzymał się od głosu. ks Franciszek BlachnickiŹródło: oaza.pl

Jak podkreślono w uchwale ks. Franciszek "poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny". Walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, prześladowany przez służby bezpieczeństwa. Sejm docenił jego ogromne zasługi dla Narodu Polskiego oraz jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń. Jako twórca Ruchu Światło - Życie wychowywał wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności. 

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. Od 2000 roku jego grób znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Właśnie w tej miejscowości znajduje się centrum Ruchu Światło - Życie. 

W 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, 27 lutego o godzinie 17 w kościele w Krościenku nad Dunajcem bp Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Dlaczego jest to tak ważna sprawa dla Kościoła tarnowskiego wyjaśnia ks. bp Andrzej Jeż:

Chcieliśmy podziękować Bogu za dar tej osoby. Od 30 lat, odkąd odszedł, Ruch się rozwija, to świadczy o jego sile. Ruch Światło-Życie powstał na terenie Polski, obejmuje integralną formację. Od dziecka, poprzez wszystkie etapy wiekowe, wpływa na rozwój człowieka, jest osadzony mocno w środowisku polskim. Ruch wychował dziesiątki tysięcy Polaków - katolików, którzy są bardzo mocno świadomi swojej relacji do Kościoła.

 

Zródła: gosc.pl; oaza.pl; episkopat.pl

MG