logo biale
Diakonia Modlitwy LSO
Co to znaczy być ministrantem?
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Przeżywamy dzisiaj IV Niedzielę Wielkiego Postu, która zwyczajowo zwana jest niedzielą Laetare - radości. Wzięło się to od pierwszych słów antyfony na wejście, która po łacinie brzmi:

Lætáre, Ierúsalem, et convéntum fácite omnes qui dilígitis eam: gaudéte cum lætítia, qui in tristítia fuístis: ut exsultétis et satiémini ab ubéribus consolatiónis vestræ.

Lætátus sum in his quæ dicta sunt mihi: in domum Dómini íbimus.

A co po Polsku oznacza: 

Wesel się, Jeruzalem! A wszyscy, którzy ją miłujecie, śpieszcie tu gromadnie. Cieszcie się i weselcie, którzyście się smucili, radujcie się i nasyćcie się z piersi pociechy waszej.
Uradowałem się, gdy mi powiedziano : Pójdziemy do domu Pańskiego.

laetare

Jest to jeden z dwóch dni w roku liturgiczny, podczas którego używa się różowego koloru szat liturgicznych (drugim dniem jest Niedziela Gaudete). Ponadto w dzisiejszym dniu wolno ozdabiać ołtarz kwiatami, a podczas liturgii używać instrumentów muzycznych. Wszystko to ma być wyrazem naszej radości z faktu, że minęła już połowa Wielkiego Postu. 

Jednak tradycja tej niedzieli sięga początków chrześcijaństwa, kiedy to czas pokuty rozpoczynał się dopiero od poniedziałku po IV niedzieli obecnego Wielkiego Postu. Był to więc ostatni dzień radości. 

IV Niedziela Wielkiego Postu jest także nazwana „niedzielą róż”, gdyż w tym dniu ludzie obdarowywali się nawzajem pierwszymi kwiatami zakwitających róż. Także Ojciec Święty poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie bardzo zasłużonej dla Kościoła. Od tego zwyczaju wziął się najprawdopodobniej obecny, różowy kolor szat liturgicznych. 

O pozostałych nazwach IV Niedzieli możecie przeczytać w artykule na portalu: liturgia.pl

źródło: liturgia.pl, sanctus.pl, http://s.lsodt.pl/benedyktXVIlaetare

JU