logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

krzyz zakrytyStajemy u progu rozważania najważniesjzych tajemnic naszej wiary. Z dzisiejszą niedzielą w kościołach zauważymy, że obrazy ale przede wszystkim krzyże z Ukrzyżowanym są pozakrywane fioletową zasłoną. Chwalebny to zwyczaj. Jezusowy Krzyż ujrzymy na oczy dopiero podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, a obrazy – przed Wigilią Paschalną.

Dlaczego taka praktyka ma miejsce od V Niedzieli Wielkiego Postu? Aby się tego dowiedzieć, musimy cofnąć się do czasu z przed reformy liturgicznej. Tam ujrzymy, że V Niedziela Wielkiego Postu nosi nazwę Niedzieli Męki Pańskiej, która rozpoczyna okres Męki Pańskiej. W ministranturze opuszcza się psalm 42 i chwałośpiew na końcu Introitu, oraz w psalmie przy umywaniu rąk. Kościół po raz pierwszy w roku kościelnym śpiewa przepiękną prefację o Krzyżu Świętym – w której uwagę zwraca się na dwa drzewa – drzewo rajskie, z którego wypłynęła śmierć i drzewo Krzyża, z którego płynie życie. Przez to oraz zakrycie krzyży, Kościół zaczyna rozważanie Męki Pańskiej.

W liturgii posoborowej usłyszymy w ten dzień Ewangelię długą, i dotyczącą najważniejszej sprawy: życia - śmierci i zmartwychwstania. Jezus wskrzesza swego przyjaciela - Łazarza z martwych. Bóg okazuje swą potęgę. W opisie choroby, śmierci i wskrzeszenia Łazarza wyraźnie widać, jak radykalnie Jezus uczestniczy w biedzie ludzi, których dotknęły fatalne skutki grzechu pierworodnego. Widzimy też i to, że to On wypowiada ostatnie słowo w sprawie śmierci. Najpierw sam – po ludzku, do łez – wzrusza się z powodu bólu, który towarzyszy umieraniu i zrywaniu serdecznych więzi między kochającymi się osobami, a następnie cały ten ból relatywizuje i opromienia cudem wskrzeszenia Łazarza. Dla Boga bowiem, nie ma nic niemożliwego. Ewangelię tą, można odczytać w liturgii nie tylko w V Niedzielę Wielkiego Postu, ale przez cały następujący po niej tydzień.

Widać dziś już bardzo wyraźnie, że Wielki Tydzień tuż, tuż. Może warto (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś) – poświęcić dłuższą chwilę na rozważanie tajemnic Męki i Śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa, szczególnie, gdy znajdujesz się w czasie liturgii tak blisko ołtarza? Pozwoli to lepiej przeżyć nie tylko Triduum Paschalne, które zbilża się wielkimi krokami, ale również każdą Mszę Świętą.

Źrodła: Kalendarz liturgiczny diecezji tarnowskiej, „Mszał niedzielny i Świąteczny”, Kraków 1936, catholiccompany.com

ACh