logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Diakonia Modlitwy LSO
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

niedziela palmowa

Obchodzimy dzisiaj Niedzielę Palmową, zwaną także Niedzielą Męki Pańskiej, bądź Niedzielą Kwietnią. Jest to dzień, w którym w liturgii wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu.

W XI w. wprowadzono wszystkim dobrze znany zwyczaj święcenia palm. Jest to nawiązanie do witających Jezusa tłumów, które rzucały mu na drogę płasze oraz gałązki, wołając: „Hosanna Synowi Dawidowemu!”. Te same słowa będziemy mogli usłyszeć w dzisiejszej antyfonie.

Poświęcone w Niedziele Palmową palmy przechowuje się cały rok, aby w następnym roku przygotować z nich popiół, do posypania naszych głów w Środę Popielcową. Jako, że w Polsce trudno o prawdziwe gałązki palmowe, to zastąpiono je przygotowywaniem ozdobnych i kolorowych palemek, które najczęściej wykonane się z gałęzi wierzbowych z baziami i liśćmi bukszpanu. Przyzdabia się je kolorowymi wstążkami oraz papierowymi lub żywymi kwiatami – jako, że Niedziela Palmowa zwykle wypada w kwietniu, kiedy pokazują się pierwsze kwiaty, to nazywana jest także Niedzielą Kwietnią.

źródło: brewiarz.pl, s.lsodt.pl/obrazniedzielapalmowa

JU