logo biale
Co to znaczy być ministrantem?
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

Obchodzimy dzisiaj wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Pierwszym, który w historii Kościoła użył słowa „Wspomożycielka” był św. Efraim, diakon i największy poeta syryjski, a także Doktor Kościoła. To on napisał, że

Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych.

wspomozycielka wiernychźródło: s.lsodt.pl/wspomozycielkaMiejscem najwyżej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Pierwszy kościół pod tym wezwaniem stanął w Pasawie w 1624r. W miesiącu maju warto też wspomnieć,, że wezwanie „Wspomożenie wiernych” obecne jest w Litanii Loretańskiej. Zostało ono dodane w 1571r. przez Papieża Piusa V, na pamiątkę zwycięstwa oręża chrześcijańskiego nad flotą turecką. 

Z tym tytułem Matki Bożej związane jest także zwycięstwo polskiego króla – Jana III Sobieskiego. W podzięce za rozgromienie armii tureckiej pod Wiedniem w 1683r. Papież bł. Innocenty XI zatwierdził w Monachium, przy kościele św. Piotra, bractwo MB Wspomożycielki Wiernych, które szybko zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa.

Oficjalnie do liturgii Kościoła tytuł Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych wszedł dopiero w 1816r., po ustanowieniu święta Matki Bożej pod tym wezwaniem przez Papieża Piusa VII, jako podziękowanie, że właśnie tego dnia mógł powrócić z niewoli Napoleona na stolicę rzymską. 

W dzisiejszym dniu wypada także Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju obchodzone jest dzisiaj liturgiczne święto Matki Bożej z Shenshan - narodowego sanktuarium maryjnego. 

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 roku. Papież wyraził w nim m.in. uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów stwarzanych w większości przez władze. 

źródło: episkopat.pl, brewiarz.pl

JU