logo biale
Monsignore Guido Marini do ceremoniarzy Diecezji Tarnowskiej!
Co to znaczy być ministrantem?
Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia inicjatywy naszego duszpasterstwa!
Diakonia Modlitwy LSO

kurs PNH diakonia gazetka

kurs PNH

diakonia gazetka

kurs

PNH

diakonia

gazetka

"Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić." Dz, 2, 1-4

zeslanie ducha swObchodzimy dziś w Kościele pamiątkę wydarzenia, opisanego w Dziejach Apostolskich. To właśnie wtedy Jezus Chrystus, jak zapowiedział przed Swym Wniebowstąpieniem, zesłał Swym uczniom zgormadzonym w Wieczerniku Ducha Pocieszyciela, który dał im moc, aby szli na cały świat i nauczali wszystkie narody.

Dzisiejsze święto ma grecką nazwę Pięćdziesiątnicy (Pentikosti), ponieważ jest to 50. dzień po Wielkanocy. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest zakończeniem i ukoronowaniem Wielkanocnych Uroczystości i okresu Wielkanocnego. Po ostatniej niedzielnej mszy, świeca paschalna symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego, zostanie przeniesiona w pobliże chrzcielnicy, gdzie będzie znajdować się przez pozostałe dni roku liturgicznego. Również figurę Zmartwychwstałego oraz czerwoną stułę, którą przez ostatnie pięćdziesiąt dni był przyozdobiony krzyż z wizerunkiem Chrystusa, ujrzymy dziś po raz ostatni.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, nazywaną potocznie Zielonymi Świątkami, Kościół obchodzi swe narodziny - dziś przeżywa pamiątkę po wielkim zdarzeniu, jakim było przyjście Ducha Świętego na świat. Dziś zaczęło się to, co codziennie przeżywamy, mianowicie dalszy rozwój królestwa Chrystusowego na Ziemi i w naszych duszach.

Msza Święta w tym dniu jest bardzo treściwa i zawiera dogmatyczne prawdy, odnoszące się głównie do Ducha Świętego. Przed uroczystym Alleluja usłyszymy pochodzącą z XI/XII wieku sekwencję Veni Sancte Spiritus - Przybądź Duchu Święty.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to jedno z najdawniejszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach Apostołów. Ten dzień posiadał wtedy praktycznie tą samą rangę, co uroczystości Paschy. Do roku 1970 było to święto z Oktawą, która później została usunięta z kalendarza liturgicznego.

W dniu dzisiejszym, można zyskać odpust zupełny za uczestnictwo w śpiewie lub recytacji hymnu Veni Creator (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), które nastąpi w kościele lub w kaplicy.

źródła: brewiarz.pl, Biblia Tysiąclecia, Kalendarz liturgiczny diecezji tarnowskiej

ACh