chrzest panskiŚwiętujemy dzisiaj Niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy okres Narodzenia Pańskiego. W poniedziałek po niej, rozpoczyna się w Kościele okres zwykły. Zaczyna dominować zielony kolor szat kapłana. Teksty liturgiczne nie nawiązują już do narodzin Jezusa, lecz do początków Jego publicznej działalności. Mimo tych zmian, w wielu kościołach dalej królują kolędy i trwa to aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Dlaczego?

Aby dowiedzieć się, skąd taki zwyczaj, musimy wrócić do roku 1960. Do wtedy, okres Narodzenia Pańskiego trwał aż do wspomnianego wcześniej święta Ofiarowania Pańskiego, przypadającego 2 lutego. Wtedy też zadecydowano, iż okres ten nie będzie już trwał do Matki Boskiej Gromnicznej, lecz do święta Chrztu Pańskiego, 13 stycznia. Po Soborze Watykańskim II nastąpiła reforma kalendarza liturgicznego, która przesunęła święto Chrztu Pańskiego z 13 stycznia na najbliższą niedzielę po Ofiarowaniu Pańskim, zachowując, że dzień wspomnienia chrztu Jezusa zamyka okres Narodzenia Pańskiego.

W okresie zwykłym nie należy śpiewać kolęd, gdyż ich treść bardzo często nie pasuje do tekstów liturgicznych. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że śpiew nie jest wyłącznie ozdobnikiem liturgii, ale jej integralną częścią. Powinien on więc w jak największym stopniu harmonizować z treścią liturgii.

W sprawie śpiewania kolęd w tym okresie zabierali głos księża, profesorowie m.in. z KUL, biegli z zakresu liturgiki, twierdząc, że nie ma teologicznego i liturgicznego uzasadnienia wobec śpiewu kolęd po Niedzieli Chrztu Pańskiego. OWMR 48 i 74 przekazują, iż śpiew wprowadza wiernych w przeżywanie okresu liturgicznego lub święta. Przypomina o tym wpis w "Kalendarzu liturgicznym diecezji tarnowskiej".

Na pierwszy rzut oka widać, iż po ostatniej reformie okres Narodzenia Pańskiego stał się dużo krótszy, przez co wiele osób może odczuwać niedosyt kolędowania. Kolędy w okresie zwykłym tworzą dysonans między głoszonymi tekstami a śpiewem. Osoby szanujące treść liturgii, mogą w prosty sposób w tym okresie przedłużyć radosny klimat Bożego Narodzenia, poprzez uczestnictwo w różnych spotkaniach lub licznie organizowanych koncertach, na których kolęd z pewnością nie zabraknie. 

Źródło: oltarz.pl

ACh

Duszpasterstwo
Liturgicznej Służby Ołtarza
Diecezji Tarnowskiej
Bank Pekao SA w Tarnowie:
13 1240 1910 1111 0010 2349 9732