Kilka dni temu, tj. 12 stycznia 2017 r. obył się etap diecezjalny XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczestnicy przybyli w tym dniu do Tarnowa musieli zmierzyć się z testem składającym się z pytań otwartych oraz pytań wielokrotnego wyboru. Jako jeden z uczestników, przekonałem się na własnej skórze, że nie były to proste pytania. Tegoroczny temat konkursu: „Orędzie fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca”, nawiązywał do setnej rocznicy objawień Maryi w Fatimie oraz do zakończonego niedawno Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Zakres materiałów, oprócz fragmentów z Pisma Świętego oraz z Katechizmu Kościoła Katolickiego, obejmował także fragmenty encyklik papieskich takich jak: Dives in Misericordia Jana Pawła II czy Spe salvi Benedykta XVI. Ponadto uczestnicy musieli zaznajomić się z treścią wielu listów i kazań zarówno Jana Pawła II jak i papieża Franciszka. Nikomu nie mogło także zabraknąć wiedzy ściśle związanej z samymi objawieniami z 1917 r. 

Olimpiada Teologii Katolickiejfot.Beata Malec-Suwara/Gość Niedzielny

 

Jak już wspomniałem, test był na naprawdę wysokim poziomie. Uczestnicy oprócz świetnej znajomości treści powyższych dokumentów, musieli wykazać się także ich właściwym rozumieniem oraz umiejętnością selekcji najważniejszych zagadnień. Na rozwiązanie testu uczestnicy mięli 45 minut. 

Po skończonym pisaniu uczestnicy, w już mniejszym stresie, oczekiwali przez dwie godziny na ogłoszenie wyników, jednocześnie korzystając z przygotowanego poczęstunku. Co ciekawe, z rozmów uczestników można było wywnioskować, że wielu wśród nich ceremoniarzy. 

Na ogłoszeniu wyników pojawił się JE bp Stanisław Salaterski, który po krótkiej przemowie wręczył uczestnikom pierwszych 10. miejsc specjalne nagrody. Jeszcze raz zwrócił uwagę na znaczenie objawień Maryi w Fatimie oraz zachęcił uczestników do dalszego pogłębiania wiedzy teologicznej i wykorzystywania jej w codziennym życiu. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa. 

Zdobywcami trzech pierwszych miejsc, a zarazem osobami zakwalifikowanymi do etapu ogólnopolskiego, byli: Gabriela Wolak z I LO w Bochni, Jadwiga Kucia z II LO w Nowym Sączu oraz Michał Ryndak, uczeń I LO w Tarnowie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

JU