W sobotę 28 stycznia 2017 roku, o godzinie 11.00, rozpoczął się ingres do Katedry Wawelskiej JE abp Marka Jędraszewskiego. Był to 79. ingres biskupa Krakowa od momentu założenia biskupstwa. Wcześniej urząd ten sprawowali m.in.: Kard. Adam Sapieha,  Kard. Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II oraz Kard. Franciszek Macharski. 

abpMarek Jedraszewski racjonalźródło: www.diecezja.pl/archidiecezjaNa początek nowy metropolita został przywitany w progu katedry przez członków kapituły katedralnej oraz wiernych diecezji krakowskiej, a następnie ucałował krucyfiks i pokropił wiernych wodą święconą. Następnie nowy arcybiskup uczcił relikwie św. Stanisława oraz modlił się w kaplicy  Najświętszego Sakramentu. 

Karol Wojtyła Racjonałźródło: polonicaliturgica.blogspot.comPo obrzędach wstępnych Mszy Świętej, którym przewodniczył nuncjusz apostolski Abp Salvatore Pennacchio, została odczytana bulla papieża Franciszka „Sublimis inter siedera”, po czym nowemu metropolicie zostały wręczone insygnia władzy biskupiej. Pierwszym z nich był racjonał, okazalsza forma paliusza, wyhaftowana osobiście przez św. Jadwigę. Oprócz metropolity krakowskiego, przywilej noszenia racjonału posiadają jeszcze biskupi miast: Eichstätt, Paderbornu i Nancy-Toul. Drugim był pastorał, symbol urzędu biskupa diecezjalnego. Ten, który otrzymał Abp Jędraszewski, należał wcześniej do Kardynała Sapiehy (podobnie jak użyte ornat i mitra). Po otrzymaniu tych insygniów odbyło się tzw. homagium, czyli złożenie wyrazów szacunku i posłuszeństwa przez biskupów pomocniczych oraz przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i świeckich z diecezji krakowskiej.

W swojej homilii nowy metropolita mówił przede wszystkim o wartości czuwania w życiu chrześcijańskim, podkreślając znaczenie tego czuwania w wielowiekowej historii Polski i w życiu jej wybitnych rodaków. 

Po Komunii odśpiewany został hymn „Te Deum”, po którym nastąpiły różnego rodzaju przemówienia oraz gratulacje i życzenia dla Abp Marka Jędraszewskiego.

Na uroczystości byli obecni m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Pan Andrzej Duda wraz z Małżonką, Kard. Kazimierz Nycz, Abp Stanisław Gądecki, Abp Wojciech Polak, prymas Polski, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Pani Premier Beata Szydło. 

źródło: diecezja.pl, episkopat.pl

JU