Obchodzimy dzisiaj 100. rocznicę objawień fatimskich. Od 13 maja do października 1917 roku Maryja objawiała się trójce portugalskich pastuszków: Łucji dos Santos, Hiacyncie Marto i jej bratu Franciszkowi Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty. Poprosiła także o ustanowienie nabożeństwa Pięciu Pierwszych Sobót, by przepraszać za pięć grzechów popełnionych przeciwko jej Niepokalanemu Sercu.

papiez fatimaźródło: http://s.lsodt.pl/franciszekwfatimieNa oficjalne obchody 100. rocznicy objawień w Fatimie udał się także Papież Franciszek. Wczoraj, około godziny 17:00 czasu polskiego, samolot z papieżem wylądował na lotnisku Monte Real. Po uroczystym przywitaniu papieża, odbyło się spotkanie z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Następnie Papież Franciszek został przetransportowany helikopterem do samej Fatimy, a tam udał się do Kaplicy Objawień, by przed figurką Matki Bożej Fatimskiej złożyć złotą różę. Potem do tej samej kaplicy papież powrócił wieczorem, by pobłogosławić świecie, a następnie uczestniczył z licznie zebranymi wiernymi w modlitwie różańcowej. Na jej końcu papież zawierzył siebie i wszystkich zebranych opiece Matki Bożej Fatimskiej. 

Pokaż nam moc Twego ochronnego płaszcza. W Twym Niepokalanym Sercu, bądź ucieczką grzeszników i drogą prowadzącą do Boga. Zjednoczony z moimi braćmi przez Ciebie poświęcam się Bogu, o Fatimska Dziewico Różańca.

W dzisiejszym dniu Papież Franciszek najpierw odbędzie spotkanie z premierem Portugalii Antonio Costą, a następnie uda się do Bazyliki Matki Bożej Różańcowej. O godz. 10:00 na placu przed sanktuarium rozpocznie się Msza Święta, podczas której papież kanonizuje rodzeństwo Marto. W tym samym miejscu, dokładnie 17 lat temu, Papież Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji. 

Wczoraj Papież Franciszek opublikował na Twitterze następujące słowa: 

Proszę wszystkich, by zjednoczyli się ze mną jako pielgrzymi nadziei i pokoju. Niech wasze ręce uniesione w modlitwie nadal podtrzymują moje. 

Są one oczywiście nawiązaniem do hasła dzisiejszej pielgrzymki: „Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju”.

źródło: radiomaryja.pl, polskieradio.pl

JU